Walory Przyrodnicze w Kościelisku

(54)
6.9 km od centrum

Południowa część zakopiańskich Kuźnic, niegdyś zdominowana przez wypas owiec. Dziś ograniczoną działalność pasterzy na Kalatówkach reguluje i nadzoruje TPN - choćby z uwagi na obecność rzadkiej złoci małej o żółtych kwiatach. Z 11 bacówek w latach ‘30 XXw. do dziś przetrwała jedna. Rozległa, przeurocza polana stanowi doskonałe miejsce na dłuższy odpoczynek.

7.7 km od centrum

Rozległy, polno-leśny obszar pomiędzy Kominiarskim Wierchem (1829 m n.p.m.) a stanowiącym część masywu Ornaka Suchym Wierchem Ornaczańskim (1823 m). Łącznik między największymi pod względem powierz...

5.8 km od centrum

Urokliwe miejsce w Dolinie Kościeliskiej, wprost stworzone do tego, by zrobić sobie przerwę w marszu i popodziwiać niepowtarzalne tatrzańskie widoki. W przeszłości znajdowało się tutaj schronisko turystyczne - zniszczone przez czas, a dzieła za zgodą TPN-u dokończyli filmowcy. Polana Pisana leży na wysokości 1050m n.p.m. i stanowi fragment DolinyKościeliskiej.

15.0 km od centrum

Cudna łączka pod Wiktorówkami, położona na tuż przy krzyżówce niebieskiego i zielonego szlaku. Rusinowa Polana zajmuje ok. 100ha tatrzańskiej ziemi. Z uwagi na ochronę przyrody, większość szałasów służy teraz jako turystyczne wiaty. Wypas owiec został drastycznie okrojony czasowo i do ok. 200 sztuk. Pracujący tu bacowie i juhasi chętnie sprzedają swoje wyroby.

10.1 km od centrum

Bodaj najpiękniejszy zakątek - jeśli nie w całych polskich tatrach, to przynajmniej w Dolinie Gąsienicowej. Łąka pasterska, od wprowadzenia w latach ‘60 XXw. zakazu wypasu owiec - po wykupieniu ziemi od blisko 400 różnych właścicieli - stopniowo zarasta kosodrzewiną i lasem. Hala Gąsnienicowa stanowi istotny węzeł mniej i bardziej znanych szlaków turystycznych.

5.3 km od centrum

Polana pod szczytem Suchego Wierchu w zachodniej części Doliny Kościeliskiej. Współcześnie nie spotka się tu już owiec i opiekujących się nimi baców oraz juhasów. Z dawnych czasów na Hali Stoły pozostały tylko 3 chaty pasterskie - wszystkie już zabytkowe. Ten zakątek w Tatrach słynie z niezwykłych walorów krajobrazowych i bogatej szaty roślinnej.

9.1 km od centrum

Bodaj największa łąka pasterska w całych polskich Tatrach. Wprawdzie dziś prowadzi się wyłącznie kulturowy wypas owiec - z myślą o turystach, dla podtrzymania pasterskich zwyczajów oraz zachowania obecnej bioróżnorodności. Wiele chat na polanie ma już status zabytku. Tutaj też zbudowano kaplicę Jana Chrzciciela, początkowo tylko na potrzeby serialu “Janosik”.

5.8 km od centrum

Mimo dość małej powierzchni, zalicza się do dolin walnych - tj. ciągnących się od samego podnóża gór aż do głównych grani. Jako jedyną z tego rodzaju po polskiej stronie Tatr, w całości tworzą ją skały osadowe. Granice Doliny Małej Łąki na osi północ-południe wyznaczają Gronik i Małołączniak, z kolei jej “boki” wyznaczają masywy Giewontu, Grzybowca i Kobylarza.

3.6 km od centrum

Malownicze odgałęzienie Doliny Kościeliskiej, położone w cieniu Ciemniaka, Małołączniaka i Krzesanica. Najsłynniejszą jej częścią są Wantule - gigantyczne rumowisko oberwanych skał wapiennych. Według legend spadły na wioskę bezdusznych górali, którzy przegonili biednego żebraka. Według naukowców - głazy oderwały się od szczytów przez cofający się lądolód.

3.9 km od centrum

Strąga to góralska obora dla owiec - i to licznym drewnianym szopom, które pozostały po minionych pasterskich czasach, ten zakątek Tatr zawdzięcza swoją nazwę. Dziś obszar pod północnymi stokami Giewontu w przeważającej części jest zalesiony. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się polana Smocza Strążyska z wapiennym głazem - “podhalańskim Sfinksem”.

9.9 km od centrum

Punkt graniczny, w wielu znaczeniach tego określenia. Przełęcz pomiędzy Grzesiem, Jamborowym Wierchem i Bobrowcem oddziela nie tylko tatrzańskie szczyty, nie tylko Słowację od Polski, ale też zlewiska mórz Bałtyckiego i Czarnego. W pobliżu płyną dwa Bobrowieckie Potoki, zasilające zupełnie inne wody. To ciekawe miejsce stanowi też niezły punkt widokowy.

6.6 km od centrum

Teren jeszcze niedawno zdominowany przez pasterzy wypasających stada niezliczonych owiec. Aktualnie bacowie i juhasi nie mają tu swobodnego wstępu. Jedynym ocalałym szałasem opiekuje się Muzeum Tatrzańskie a słynna hala powoli zarasta i kurczy się. Łąka stanowi istotną część malowniczej Doliny Kondratowej, wyrzeźbionej przez przesuwające się masy lodu.

9.8 km od centrum

Teren polodowcowy, stanowiący orograficznie prawą odnogę Doliny Chochołowskiej. Nazwa obszaru wywodzi się od dawnych kopalni żelaza i określenia z góralskiej gwary na porzucone sztolnie. W Dolinie Starorobociańskiej zbudowano niegdyś kilka schronisk, ale zostały zniszczone w wyniku walk partyzanckich prowadzonych przez Armię Krajową i żołnierzy wyklętych.

5.1 km od centrum

Górskie przejście w paśmie Tatr Zachodnich, powstałe pomiędzy Suchym Wierchem (1539m n.p.m.) i Sarnią Skałą (1377m). Swoją aktualną nazwę zawdzięcza dominującej barwie tutejszych skał oraz łupków, bardzo podatnych na proces wietrzenia. Czerwona Przełęcz - znana również jako Wolarzysko - jest całkiem prosta do przemierzenia, stanowi część Ścieżki nad Reglami.

16.4 km od centrum

Przepiękny obszar polodowcowy wielkości 11,5km², jedno z najładniejszych miejsc w całych Tatrach. Jej największym skarbem jest Morskie Oko - w strumieniu wypływającym z jeziora licznie występują m.in. lipienie oraz pstrągi. Dolinę bardzo łatwo przemierzyć dzięki utwardzonej drodze im. Oswalda Balzera. Szerokim traktem kursują także góralscy fiakrzy.

4.3 km od centrum

Teren w Tatrach Zachodnich, położony pomiędzy Dolinami Chochołowską Kościeliską. Ma długość ok, 4,5 kilometra i ciągnie się spod zboczy Kominiarskiego Wierchu do Polany Biały Potok. Dolinę Lejową uformowały skały osadowe, za jej początek uważa się wapienny głaz “Między Ściany”, bardzo popularny wśród miłośników wspinaczki. Jest tu wiele malowniczych polan.

6.7 km od centrum

Największa dolina walna w polskich Tatrach - 35 km² powierzchni przy 10 km długości. W przeszłości DolinaChochołowska była głównym pastwiskiem dla pasterzy owiec i bydła, dziś priorytetetowy status ma ochrona wyjątkowej przyrody: roślin, zwierząt i krajobrazów. Z myślą o turystach wytyczono całe mnóstwo szlaków oraz tras rowerowych i dla biegaczy narciarskich.

5.1 km od centrum

Druga największa dolina po polskiej stronie Tatr. Posiada wiele bocznych odnóg, a główna część rozciąga się na długości 9 kilometrów. Jej środkiem płynie Potok Kościeliski. W dolinie żyją m.in. kozice górskie i niedźwiedzie. Piękne krajobraz Doliny Kościeliskiej tworzą w przeważającej części skały osadowe, skały krystaliczne oraz sztucznie nasadzone świerki.

11.5 km od centrum

Położona jest na polsko-słowackiej granicy i oddziela Pośrednią Turnię od Świnicy. Przez przełęcz przebiegają dwa oznakowane szlaki. W jej bliskim sąsiedztwie bije źródełko z najczystszą górską wodą. Na początku XX wieku planowano wybudować tu specjalną kolejkę zębową, jednak ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną projekt pozostał w sferze marzeń.

10.5 km od centrum

Przejście obok Kotłowej Czuby i Siwych Turni, na którym schodzą się dwa szlaki. Całkiem blisko stąd tak na główną grań Tatr, jak i do Doliny Chochołowskiej czy schroniska turystycznego. Rosnący tu sit skucina jesienią przybiera niezwykły, czerwony kolor. W przeciwieństwie do słowackiej, z polską Siwą Przełęczą nie wiążą się żadne opowieści o ukrytych skarbach.

9.7 km od centrum

Leży na granicy państwowej, pomiędzy krańcowym dla Tatr Zachodnich Beskidem a słynnym Kasprowym Wierchem. Z powodu nieprzebranych mas turystów, chodzących przez 5 tutejszych szlaków, na Suchej Przełęczy nie uświadczy się żadnych unikatowych gatunków roślin. Za to rozpościerają się stąd niepowtarzalne panoramy na tatrzańskie i podhalańskie krajobrazy.

5.7 km od centrum

Wizytówka Zakopanego i całych polskich Tatr. Doskonale rozpoznawalny sięga 1895m n.p.m. Wierzchołek wieńczy krzyż, umieszczony na górze w 1901 roku z inicjatywy ks. Kazimierza Kaszelewskiego. Masyw Giewontu widziany z północnej strony, przy odrobinie wyobraźni, przywodzi na myśl śpiącego rycerza. Wiąże się z tym wiele fantastycznych legend o wojach i skarbach.

9.5 km od centrum

Niezwykła góra, która swoją niemałą sławę zawdzięcza nie tyle walorom naturalnym, co wspaniałej wysokogórskiej kolei linowej i bodaj najsłynniejszym nartostradom w Polsce. Gondole wjeżdżają pod szczyt, położony na wysokości 1987m n.p.m., już w 1936r. Zmodernizowana kolejka pokonuje ponad 4-kilometrową trasę w 12min, zabierając do 60 osób w jednym wagoniku.

5.8 km od centrum

Krzyżówka paru często uczęszczanych szlaków i jednocześnie ostatnia możliwość złapania oddechu przed “atakiem szczytowym” na Giewont. Te dwie rzeczy powodują, iż na Wyżniej Kondrackiej Przełęczy niemal cały czas jest tłoczno - co niestety często skutkuje nieumyślnym rozdeptaniem cennych okazów rzadkich gatunków roślin, np. małej, żółtej sybaldii rozesłanej.

11.0 km od centrum

Przejście na wysokości 1938 metrów nad poziomem morza, pomiędzy Staroroborciańskim Wierchem (2176 m) a Siwym Zwornikiem (1959 m). Przełęcz znajduje się dokładnie na państwowej granicy, w głównej gr...

6.0 km od centrum

Rozstaje pomiędzy masywem Giewontu na północy a pasmem Czerwonych Wierchów na południu. Dostępne stąd trasy pozwalają udać się właściwie we wszystkie strony świata. A co za tym idzie - w szczycie sezonu turystycznego przechodzi tędy potężna ilość wędrowców, wybierających się w zupełnie różne rejony Tatr. Kondracka Przełęcz pozwoli lepiej docenić uroki tych gór.

5.0 km od centrum

Gigantyczne głazy wapienne wyrwane z Chudej Turni przez przesuwający się lądolód. Efektowne głazowisko znajduje się na wysokości 1350-1170 m n.p.m. w Dolinie Miętusiej. Niestety szlaki turystyczne nie pozwalają dojść w pobliże skał, za to da się je dostrzec wędrując niebieską trasą. Wantule zajmują ok. 0,25 km², a największe z głazów ważą nawet 2500 ton.

7.5 km od centrum

Niezbyt wysoki (1206m n.p.m.), za to charakterystyczny szczyt. A wszystko przez pobudzający wyobraźnię kształt skał po północno-zachodniej stronie. Geologicznie Nosal stanowi skraj grani Kasprowego Wierchu. Na górę wiedzie zielony szlak zaczynający się w Kuźnicach. I lepiej się go trzymać, gdyż na zachodnich urwiskach dochodziło już do śmiertelnych wypadków.

4.9 km od centrum

Góra o wysokości 1377m n.p.m., zwieńczona blisko 300-metrową, ostrą skalistą granią. Sarnią Skałą tworzą w największej mierze dolomitowe wapienie. Miłośników botaniki zainteresują zarówno żyjące tu rzadkie gatunki roślin i porostów, jak i zjawisko znacznego obniżenia progów typowych pięter górskiej flory, spowodowane przez zacieniający okolicę Giewont.

16.4 km od centrum

Szczyt o wysokości 2068m n.p.m. w Dolinie Rybiego Potoku, nie tak daleko od Morskiego Oka. Charakterystycznym wyglądem przypomina mnicha z kapturem na głowie. Masyw niezwykłej góry tworzą jeszcze Mniszek oraz Ministrant. Na tutejszych zboczach regularnie ćwiczą taternicy. Na wschodnim stoku, na poziomie ok. 1900m, kryje się jaskinia “Studnia w Mnichu”.

6.8 km od centrum

Wspaniały masyw w Tatrach Zachodnich, naturalnie rozgraniczający Polskę od Słowacji. Tworzą go 4 dumne szczyty - turyści podziwiający je od strony Zakopanego, widzą od lewej kolejno: Kondracką Kopę, Małołączniaka, Krzesanicę oraz Ciemniaka. Najładniej jest tu późnym latem i jesienią, kiedy wszechobecna roślinka, sit skucina, mieni się niezwykłą czerwienią.

11.8 km od centrum

Trudna i wymagająca podwyższonej uwagi góra w Tatrach Wysokich. Kształt szczytu obserwowanego pod odpowiednim kątem wywołuje skojarzenia z kościelnymi wieżami i piramidami. Wierzchołek Kościelca sięga 2155m n.p.m. i rozciągają się stamtąd wprost oszałamiające panoramy na inne tatrzańskie szczyty oraz Doliną Gąsienicową z jej stawami i halą.

11.9 km od centrum

Dumny, wymagający dla potencjalnych zdobywców szczyt - i to mimo obecności turystycznego szlaku. Prowadzi on przez wyższy z dwóch wierzchołków góry, na wysokość 2301m n.p.m. Okolicę porasta rzadka saussurea wielkogłowa. Na najbardziej stromych stokach Świnicy często spotyka się miłośników górskiej wspinaczki - mają tu do dyspozycji nawet 350-metrowe ściany.

13.1 km od centrum

Wspaniała góra współtworząca grań Świnicy wznosząca się na wysokość 2291m n.p.m. Znajduje się na trasie zdecydowanie najtrudniejszego szlaku w polskich Tatrach - Orlej Perci. Stanowi punkt graniczny pomiędzy Doliną Pięciu Stawów a Doliną Gąsienicową. I jak należy się spodziewać po nazwie - najlepiej być kozicą górską, by sobie poradzić na miejscowych skałach.

15.9 km od centrum

Nadgraniczna przełęcz pomiędzy Szpiglasowym Wierchem a Kopą nad Wrotami, dostępna tylko od polskiej stroni - Słowacy zamknęli swój szlak wkrótce po II WŚ. Kształtem rzeczywiście może kojarzyć z potężną, skalną bramą. Warto skręcić z Ceprostrady w czerwoną trasę z powodu nieopisanie uroczych widoczków na Wielki Staw Hińczowy oraz Ciemnnosmreczyńskie Stawy.

12.8 km od centrum

Wyjątkowo krótki i wąski przesmyk pomiędzy stokami Zamarłej Turni i Kozich Czubów. Na przełęcz prowadzą dwa bardzo trudne szlaki, w tym ekstremalna Orla Perć. Ich przejście wymaga sprawności i zręczności porównywalnych do tych, w jakie natura wyposażyła występujące tu często kozice górskie. Mimo to świetne widoki rekompensują wysiłek włożony we wspinaczkę.

4.7 km od centrum

Grota odkryta przez naukę i turystów jeszcze w I połowie XIX stulecia - czyli w początkach przemiany Zakopanego w gigantyczny kurort. Powstała przez działanie głębokich, gorących wód. Jednokomorową jamę w skałach wapiennych, według lokalnych podań, miał wykorzystywać jako kryjówkę groźny rozbójnik Wojtek Mateja. Do jaskini Dziury prowadzi niebieski szlak.

14.2 km od centrum

Królowa polskich wodospadów, wypływająca z Wielkiego Stawu. Dwie, trzy kaskady - w zależności od zasobności jeziora w wodę - spadają z ponad 60-metrowego skalnego progu. na ścianie stawiarskiej, rozdzielającej Dolinę Roztoki od Doliny Pięciu Stawów. Wielka Siklawa nie opada pionowo, a pod średnim kątem ok. 35°, co zapewnia niepowtarzalne wrażenia wizualne.

17.3 km od centrum

Amatorzy górskich wędrówek uważają ją za jeden z najtrudniejszych do osiągnięcia punktów w całych Tatrach. Podejście jest na dobrą sprawę jedno - strome, z ostrymi skałami, bez ułatwiających wejście łańcuchów czy metalowych drabinek. Przełęcz wynagradza zdobywców oszałamiającymi widokami. Jej nazwa pochodzi od pobliskich szczytów i wyniosłej, 15-metrowej turni.

12.4 km od centrum

Symboliczny początek Orlej Perci - zdecydowanie najtrudniejszego i najniebezpieczniejszego szlaku po tej stronie Tatr. Na Zawrat prowadzą łatwiejsze - ale nadal wymagające - trasy. Przełęcz słynie z krajobrazowych wspaniałości, o czym świadczy choćby opisy Stanisława Witkiewicza i Stefana Żeromskiego. Na Zawratowej Turni umocowana jest figurka Maryi z 1904r.

4.8 km od centrum

Szczególnie malownicza kaskada pod północnymi zboczami Giewontu, położona przy żółtym szlaku przed Dolinę Strążyską. Na Siklawicy strumień opada z wysokości 23 metrów. Wodospad tworzą dwa skalne progi oddzielone kotłem eworsyjnym wyżłobionym przez niezliczone krople. Położona wyżej ściana ma około dziesięciu metrów, niższa o trzy więcej.

16.7 km od centrum

Niebywale malownicza kaskada, spadająca dwoma niemalże równoległymi strumieniami z kotła polodowcowego o wdzięcznej nazwie Nadspady. Dwoistą Siklawę nad Morskim Okiem tworzą większy Prosty Wodospad i wyraźnie bardziej stromy Skośny Wodospad - oba zasilane przez boczne odnogi Mnichowego Potoku. Zimą mocno skuwa je lód, co czyni z nich trasy dla taterników.

4.6 km od centrum

Jedna z niewielu tatrzańskich grot, w których zwiedzający mogą podziwiać formy naciekowe, tj. stalaktyty, stalagmity itd. Jaskinia Mroźna swoją nazwę zawdzięcza mleku wapiennemu - skalnemu nalotowi przypominającemu szron i nad wyraz chłodnym powiewom wiatru. Długość korytarzu dostępnego do zwiedzania wynosi ok. 500 m, w środku zainstalowano oświetlenie.

6.5 km od centrum

Przepiękny, aczkolwiek bardzo trudny zakątek na zachodnim krańcu masywu Czerwonych Wierchów. Jaskinia Lodowa ma niespełna 400 m długości, a jej pokonanie pozwala śmiałkom dotrzeć do miejsca zimowania kozic górskich. Grubość lodowej pokrywy w kolejnych grotach wynosi zazwyczaj od 1,5 do 5-6 metrów. Minimalną objętość zamarzniętej wody szacuje się na 1500 m³.

6.2 km od centrum

Jedna z największych tatrzańskich jaskiń. Sieć podziemnych sal i korytarzy jest tak gęsta i poplątana, że nieprzygotowanym turystom zdarzyło się zabłądzić. Długość Jaskini Mylnej szacuje się na 1630 metrów, z czego tylko 300 m jest dostępne dla typowych ceprów, bez odpowiednich ubrań, sprzętu i przewodnika. Żyją tu rzadkie studniczki tatrzańskie i nietoperze.

6.2 km od centrum

Pieczara położona u stóp wapiennej turni, wyróżniająca się ogromnym wejściem - ok. 9 m szerokości i 2 m szerokości. Sale i komory mają ponad 120 m długości, właściwe wyposażenie - przede wszystkim własne oświetlenie - pozwala na swobodne zwiedzanie podziemi przez cały rok. Jaskinia Obłazkowa stanowi część systemu Jaskini Mylnej, w 2014 r. odkopano połączenie.

6.2 km od centrum

Część systemu podziemnych grot Jaskini Mylnej, powstała prawdopodobnie po zawaleniu się paru sal i korytarzy położonych niżej. Długość komór Jaskini Raptawickiej szacuje się na 450 m, z czego tylko pewna część jest osiągalna dla zwiedzających. W głównej sali, o wymiarach 40×10×15 m, temperatura niemal przez okrągły rok oscyluje wokół 6-7 stopni Celsjusza.

6.1 km od centrum

Legendarne miejsce, według wielu podań pozostające schronieniem słynnych rycerzy Giewontu. Opowieści o skale, spod której wypływa Potok Kościeliski, w 1896 r. skłoniły rzeźbiarza Juliusza Bałtowskiego do wykucia tu postaci w szyszaku. Swego czasu, kiedy jeszcze nie uznawano tego za przejaw wandalizmu, na Skale Pisanej podpis zostawiało wielu turystów.

6.3 km od centrum

Krótka jaskinia w Wąwozie Kraków, licząca ok. 40 metrów długości. Smoczą Jamę odkrył dla turystyki w 1876r. tatrzański przewodnik Karl Kolbenheyer. Grota jest stosunkowo trudna do pokonania. Żółty szlak prowadzący przez nią jest jednokierunkowy, różnica poziomów na tym odcinku to aż 18m - trzeba używać łańcuchów, a i bez własnego źródła światła się nie obędzie.

16.8 km od centrum

Ambitny cel dla doświadczonych turystów, godny polecenia wszystkim wytrwałym miłośnikom górskich wędrówek oraz piękna przyrody. Wybierając się na słowacką stronę Tatr, z pewnością warto odwiedzić spiskie osady i zabytki, uzdrowisko Stary Smokowiec, największą stalaktytową grotę - Jaskinię Bielską czy też Tatrzańską Łomnicę z kolejką linową.

10.0 km od centrum

Jeden z ważniejszych i większych polodowcowych obszarów nad Zakopanem - zajmuje powierzchnię 21km². Stanowi naturalną granicę pomiędzy Tatrami Zachodnimi i Wysokimi. Potok, od którego wzięła swoją nazwę, jest głównym sprawcą licznych zjawisk krasowych - jak choćby suche wody, tj. strumienie płynące inną drogą, niż wskazywałoby na to ukształtowanie terenu.

19.2 km od centrum

Majestatyczna góra, gwarantująca najwspanialsze panoramy, jakie tylko można podziwiać w Tatrach. Swoje zrobiły tu opinie “zdobywców” z XIX wieku, w tym takich osobistości jak Maria Curie-Skłodowska czy Stefan Żeromski. Rysy mają łącznie trzy wierzchołki - Polsce przypadł ten na 2499m n.p.m., najwyższy (2503m) i najniższy (2473m) są już w granicach Słowacji.

14.4 km od centrum

Gdyby ktoś uważał ochronę tatrzańskich krajobrazów i przyrody za kompletnie nieuzasadnione działanie, po ujrzeniu tego zakątka zmieni zdanie. 4-kilometrowa dolina zawdzięcza swoją magię majestatycznym szczytom Tatr Wysokich i pięciu polodowcowym jeziorkom: Czarnemu, Wielkiemu, Małemu, Zadniemu i Przedniemu Stawowi. Żyją tu m.in. kozice górskie i niedźwiedzie.