Jaskinia Lodowa w Ciemniaku

Jaskinia Lodowa w masywie Ciemniaka to najrozleglejsza jaskinia wypełniona lodem w Polsce. Ukryta jest na zboczach Ciemniaka – najdalej wysuniętego na zachód szczytu w masywie Czerwonych Wierchów w pasmie Tatr Zachodnich. Na wierzchołku góry znajduje się punkt widokowy.

Na przestrzeni lat objętość lodu zalegającego w grocie systematycznie się zmniejsza. Ze zrozumiałych względów, w trakcie roku wahania poziomu są zauważalne – jesienią, kiedy wewnątrz jaskini jest go najmniej, szacuje się jego ilość na 1500 m³.

Wejście do Jaskini Lodowej jest niewielkie – ma kształt trójkąta wysokiego na 1,7 m, natomiast wylot prowadzi do „Koziej Koleby” – miejsca gdzie zimują dzikie górskie kozice. Grota ma około 390 metrów długości i średnio 11 metrów wysokości.

Zaraz przy wejściu stoi lodowy słup przegradzający dno – w zależności od pory roku mierzy od 1,5 do 4 metrów. W komorze nazwanej „Ślizgawką” grubość lodowej pokrywy z łatwością przekracza nawet 5 metrów. Bez udogodnień w postaci sprzętu do wspinaczki przejście przez Jaskinię Lodową może okazać się zbyt trudne dla początkujących wędrowców. Jeśli już uda się pokonać kolejne komory, warto wypatrywać „Wielkiego Komina” – latem do wnętrza wpływa tędy woda, a zimą tworzą się efektowne, zamarznięte lodowe wodospady.

O Jaskini Lodowej jako pierwszy w 1883 roku wspominał Gotfryd Ossowski – znany polski archeolog. Do jej popularyzacji przyczynili się też Jan Gwalbert Pawlikowski (pionier dziedziny ochrony przyrody) oraz bracia Stefan i Tadeusz Zwolińscy (duet speleologów, kartografów i fotografów). Wcześniej o Jaskini Lodowej doskonale wiedzieli oczywiście miejscowi górale.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Przepiękny, aczkolwiek bardzo trudny zakątek na zachodnim krańcu masywu Czerwonych Wierchów. Jaskinia Lodowa ma niespełna 400 m długości, a jej pokonanie pozwala śmiałkom dotrzeć do miejsca zimowania kozic górskich. Grubość lodowej pokrywy w kolejnych grotach wynosi zazwyczaj od 1,5 do 5-6 metrów. Minimalną objętość zamarzniętej wody szacuje się na 1500 m³.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz