Jaskinia Raptawicka

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jaskinia Raptawicka to jedna z wielu jaskiń dostępnych turystom w Dolinie Kościeliskiej. Główną komorę i prowadzące w głąb skały odnogi, korytarze i szczeliny można podziwiać bez opieki przewodnika (niezbędne w takim przypadku będą własne latarki). Według pomiarów z 2014 roku, łącznie liczą 450 metrów długości (wcześniej podawano 150 m) – przy czym nie wszędzie da się wcisnąć.

Wejście do jaskini ma ok. 3 metry średnicy i prowadzi przez 4-metrowy próg, dlatego konieczne jest skorzystanie z drabinki. Zimowe oblodzenie może stwarzać pewne trudności w dostaniu się do środka. Pierwsza z sal ma wymiary 40x10x15 metrów. Wewnątrz temperatura niemal przez cały rok wynosi stałe 6-7ºC. W stropie można dostrzec dwa niewielkie otwory „kominowe”, przez które do wnętrza dostaje się powietrze z zewnątrz.

Jaskinia Raptawicka poza główną komorą ma jeszcze mniejszą salę oraz kilka wąskich, zakończonych skalnymi ścianami korytarzy. Na końcu jednego z nich stoi mała kapliczka. Wewnątrz nie ma żadnych form naciekowych – grota ma charakter zawaliska po położonych niżej komorach, o czym świadczą oberwane głazy i kamienie na dnie pieczary. Prawdopodobnie stanowi część systemu Jaskini Mylnej. W Jaskini Raptawickiej można dostrzec otoczaki – czyli niegdyś przepływał tędy górski potok. Niegdyś znajdywano tutaj szczątki plejstoceńskich prehistorycznych zwierząt.

Jaskinię pod koniec XIX stulecia odnalazł przewodnik Jan Gwalbert Pawlikowski. Jej szerokie udostępnienie dla turystów to efekt pracy braci Zwolińskich w latach '20 XX wieku. Według krążącej wśród miejscowej ludności anegdoty, niedługo przed wybuchem IIWŚ w grocie zabarykadował się młody góral. Nieszczęśliwie zakochany, ze złamanym sercem, chciał umrzeć w jaskini z głodu. Po kilku dniach jednak mu przeszło, odsłonił wejście i sobie poszedł. Jaskini nie opuszczają za to nietoperze – mieszkają tutaj m.in. mroczki pozłociste i gacki wielkouche.

Mini przewodnik

Część systemu podziemnych grot Jaskini Mylnej, powstała prawdopodobnie po zawaleniu się paru sal i korytarzy położonych niżej. Długość komór Jaskini Raptawickiej szacuje się na 450 m, z czego tylko pewna część jest osiągalna dla zwiedzających. W głównej sali, o wymiarach 40×10×15 m, temperatura niemal przez okrągły rok oscyluje wokół 6-7 stopni Celsjusza.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja