Jaskinia Mroźna
- Kościelisko
- Atrakcje
- Jaskinia Mroźna
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Jaskinia Mroźna to prawdopodobnie jedyna tatrzańska jaskinia posiadająca klasyczne formy naciekowe – stalagmity, stalaktyty czy skalne draperie. Znaczna część z nich nie jest naturalna, lecz oderwana z innych części groty i ustawiona w bardziej eksponowanych miejscach. Jaskinia jest praktycznie jednym, długim korytarzem (ok. 500 m) z nielicznymi krótkimi odnogami. Wyposażono ją sieć sztucznego oświetlenia, dlatego wyjątkowo nie ma konieczności wyposażenie się latarkę lub czołówkę.
Jaskinia Mroźna swe miano zawdzięcza nie tyle niskim temperaturom – 6 stopni Celsjusza to raczej standard – lecz wyjątkowo przenikliwym powiewom zimnego wiatru oraz białemu nalotowi na ścianach do złudzenia przypominającemu szron. To tzw. mleko wapienne.
Pieczarę odnaleźli w 1934 roku Tadeusz Zahorski i Stefan Zwoliński. Jaskinia Mroźna powstała w szczelinie tektonicznej dzięki erozyjnemu działaniu Potoku Kościeliskiego. Grota to tylko niewielki fragment Jaskini Zimnej, niedostępnej dla turystów ponad 4,5-kilometrowej sieci podziemnych korytarzy i sal.
Z uformowaniem się Jaskini Mroźnej wiąże się ludowa anegdota. Otóż niejaki Jasiek ze Smrekowej Wsi – młody i beztroski góral – rozpowiedział swoim sąsiadom, że do niewielkiej szczeliny w skałach w tej okolicy wpadło mu 5 złotych monet. Rozpaleni wizją odnalezienia niewielkiego w sumie, ale zawsze jednak skarbu, znajomi Jaśka gołymi rękami przekopali teren. I nie znaleźli nawet złamanego grosza.
Jaskinia Mroźna jest otwarta dla turystów od 1 maja do 31 października w godzinach 9.00 – 17.00. Bilet wstępu kosztuje 4 zł (dzieci do lat 6 wchodzą za darmo),niezależnie od opłaty za wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie jaskini trwa około 40 minut i nie towarzyszą mu wyjaśnienia przewodnika.
Jedna z niewielu tatrzańskich grot, w których zwiedzający mogą podziwiać formy naciekowe, tj. stalaktyty, stalagmity itd. Jaskinia Mroźna swoją nazwę zawdzięcza mleku wapiennemu - skalnemu nalotowi przypominającemu szron i nad wyraz chłodnym powiewom wiatru. Długość korytarzu dostępnego do zwiedzania wynosi ok. 500 m, w środku zainstalowano oświetlenie.
Opinie