Polana Kalatówki

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Otoczona lasami świerkowymi polana, jak na góry dość płaska, gdzie można zatrzymać się na chwilę i wypocząć. Nazwa pochodzi od nazwiska właścicieli, którym tę ziemię miał nadać już Kazimierz Wielki w XIV wieku. Południowa część Doliny Bystrej, zaczynającej się zaraz za południowymi zabudowaniami Zakopanego. Administracyjnie należy jeszcze do jednej z dzielnic miasta – Kuźnic.

Przez lata owce wypasano tutaj bez ograniczeń – na polanie jeszcze w latach '30 XX wieku stało 11 bacówek. Do dziś ostała się jedna. Aktualnie pasterze wypuszczają tutaj owce wyłącznie pod ścisłym nadzorem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ścisłej ochronie podlega niewielka, liliowata złoć mała o intensywnie żółtych kwiatach. Wczesną wiosną cała Polana Kalatówka mieni się fioletem kwitnących krokusów. Zimą uruchamiane są dwie łatwe trasy zjazdowe – na samej polanie i na pobliskim stoku Długiego Giewontu.

Na środku Kalatówki stoi schronisko-hotel górski PTTK. W pobliżu działają dwa zakony – męski i żeński – żyjące i działające według reguł świętego Alberta. Niedaleko stąd wybudowano dolną stację kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Polanę przecina niebieski szlak prowadzący na czubek Giewontu. Tutaj też zaczyna się znana Ścieżka nad Reglami – znakowana na czarno ścieżka prowadzi na wschód do Doliny Chochołowskiej.

Mini przewodnik

Południowa część zakopiańskich Kuźnic, niegdyś zdominowana przez wypas owiec. Dziś ograniczoną działalność pasterzy na Kalatówkach reguluje i nadzoruje TPN - choćby z uwagi na obecność rzadkiej złoci małej o żółtych kwiatach. Z 11 bacówek w latach ‘30 XXw. do dziś przetrwała jedna. Rozległa, przeurocza polana stanowi doskonałe miejsce na dłuższy odpoczynek.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja