Gdzie szukać ciszy w Tatrach

Poprawa sytuacji materialnej Polaków sprawiła, że więcej dziś podróżujemy i wypoczywamy. Na samochód, choćby używany i tani, może sobie pozwolić więcej rodzin niż kiedykolwiek. Nic więc dziwnego, że najpopularniejsze regiony turystyczne są oblężone, zwłaszcza w sezonie. Służy to hotelarzom i właścicielom lokali gastronomicznych, ale już niekoniecznie przyrodzie i... samym turystom.

Cisza jak ta? Coraz o nią trudniej

Kto wyrusza w góry, chciałby zapewne wędrować w ciszy po wyznaczonych szlakach, kontemplując piękno przyrody. To niełatwe, gdy na szlaku są tłumy i generowany przez nie hałas. Trudno też wypoczywać w górach, gdy wszędzie są kolejki. Nie wszyscy turyści umieją się też zachować: jedni śmiecą, inni są nadmiernie głośni. Rodzice podróżują z dziećmi, które też potrafią się dać we znaki wszystkim dookoła.

Trudno byłoby więc znaleźć ciszę w Zakopanem, a więc w zimowej stolicy Polski, obleganej już przez cały rok. To wciąż dobre miejsce na wyjazd, ale tylko dla tych, którzy dobrze czują się w ludzkiej ciżbie, tłoku i hałasie. Ci wszyscy, którzy w górach szukają spokoju, powinni kierować się do innych miejscowości.

Nie Zakopane, lecz Kościelisko

Jedną z nich jest położone niedaleko od Zakopanego Kościelisko, w którym na turystów czeka Góralska Rezydencja. Trochę wbrew swojej nazwie jest to obiekt na wskroś nowoczesny, oferujący 24 luksusowe apartamenty. Wszystkie wyposażone są w aneksy kuchenne, a nawet zmywarki do naczyń. Wygodne łóżka i łazienki z prysznicami to oczywistość, podobnie jak miła obsługa, nastawiona na spełnianie życzeń swoich gości.

Mogą tam wypoczywać zarówno narciarze, jak i górscy wędrownicy - blisko stamtąd bowiem do narciarskich stacji oraz na górskie szlaki, którymi przemierzać można Tatry. To właśnie w Kościelisku można znaleźć nieco więcej spokoju i miejsca dla siebie.

Wszystko, czego dusza zapragnie

Nazwa Kościelisko wzięła się od niegdysiejszego kościoła, choć pierwotnie wieś nazywała się Polany. Zachowane w piśmiennictwie wzmianki o Kościelisku sięgają początków XVII wieku, gdy zamieszkiwali je pasterze. Dwa wieki później znajdował się tam nawet ośrodek hutniczy. Z Kościeliska warto wybierać się na szlakiTatrzańskiego Parku Narodowego, np. trasą na Przystęp Miętusi, do Jaskini Mroźnej, Mylnej i Raptawickiej, nas Smreczyński Staw czy do Wąwozu Kraków. Czarny szlak wiedzie na Gubałówkę, a zielony na Butorowy Wierch.

Kościelisko leży zaledwie 5 km od Zakopanego, ale i na miejscu nie brak karczm i restauracji, w których można posilić się po wędrówce. Sklepy są otwarte przez cały dzień, działa też przychodnia, apteka i poczta - na miejscu jest więc wszystko, czego turysta może potrzebować.

Dodano: 2018-10-11 08:47:00

Komentarze (1)
Anonim
10.04.2019 10:57

Byliśmy w Kościelisku parę tygodni temu. Jak dla mnie super. Jest ciszej i mniej tłoczno niż w Zakopanem, dookoła góry, piękne widoki. Wspaniałe miejsce na wypoczynek.

Dodaj komentarz