Stary Kościół MB Częstochowskiej
- Kościelisko
- Atrakcje
- Stary Kościół MB Częstochowskiej
- Adres Kościeliska
34-500 Zakopane
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Zakopanym, zwany również Starym Kościołem, jest jednym z najcenniejszych zabytków tej miejscowości. Jego najstarszą część wzniesiono w 1847 roku, rękami góralskich cieśli. W kolejnym roku, w styczniu, odprawiono tu pierwszą mszę świętą. Dawniej patronem świątyni był Św. Klemens.
Rozbudowa miała miejsce w latach 1850-1851 i to właśnie wtedy kościół zyskał zachowany do dziś kształt. Wówczas, dostawiona została południowa wieżyczka, dzwonnica (która niestety nie zachowała się do dzisiejszych czasów) i zabudowania gospodarskie w postaci plebanii i organistówki.
Kościół wewnątrz jest nieduży. Posiada jedną nawę i trzy ołtarze: jeden główny i dwa boczne, wszystkie autorstwa znanego rzeźbiarza z Gliczarowa - Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka. Wizerunek Św. Klemensa (pierwszego patrona parafii) widniał niegdyś na ołtarzu głównym. Przed Wojną jednak kościół zmienił wezwanie na Matki Boskiej Częstochowskiej. Obraz ze Św. Klemensem przeniesiono więc na lewą ścianę prezbiterium.
To w tym kościele również prowadził msze pierwszy i niezwykle lubiany proboszcz Zakopanego - ksiądz Stolarczyk.
Naprzeciw ambony wisi wart uwagi, ciekawy obraz nieznanego artysty z wizerunkiem Św. Pawła, spadającego z rumaka w drodze do Damaszku. Obok Świątyni, mieszczą się też warte odwiedzenia zabytkowa kaplica Gąsieniców i Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku.
Drewniany zabytek sakralny, pochodzący jeszcze z I połowy XIX stulecia. Ostateczny kształt - prostej, jednonawowej świątyni zwieńczonej wieżyczką - zakopiański kościół Matki Boskiej Częstochowskiej przybrał po przebudowie w 1851 r. Tutejsze ołtarze (główny i 2 boczne),nie do pomylenia z niczym innym, wyrzeźbił Wojciech Kułach, artysta ludowy z Gliczarowa.
Opinie