Rówień Krupowa

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Oaza górskiego spokoju na polanie w hałaśliwym centrum Zakopanego. Granice zielonej enklawy wyznaczają ulice Stanisława Witkiewicza, Henryka Witkiewicza, Nowotarska oraz Aleja 3-go Maja. Z kolei ulica Tadeusza Kościuszki dzieli ten wpisany na listę zabytków miejski park na dwie części: górną i dolną.

Rozległe trawniki poprzecinane są szerokimi, oświetlanymi po zmierzchu alejkami spacerowymi. Ławeczki ustawione co kilka kroków pozwalają przysiąść i rozkoszować się widokiem na szczyty Tatr – nielicznie rosnące drzewa nie powinny zasłaniać górskiej panoramy.

Równia Krupowa rokrocznie gości główny namiot koncertowy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. W trakcie letniego sezonu turystycznego ustawiane jest małe wesołe miasteczko, organizowane są festyny i imprezy plenerowe. Zimą pojawiało się sztuczne lodowisko. W parku bądź na jego obrzeżach mieszczą się m.in. galeria sztuki współczesnej, centrum informacji turystycznej czy Urząd Miasta Zakopanego z dwiema rzeźbami – pomnikiem dra Andrzeja Chramca i przez lata zaniedbywaną, odnowioną w 2006r. „Orbitą”. Mierząca ok. 7 metrów kamienna forma autorstwa Henryka Burzca za czasów PRL-u była nazywana przez mieszkańców „Uchem Naczelnika”.

Pomysł wydzielenia dużego parku w środku miasta pojawił się już pod koniec XIX stulecia. W latach międzywojennych postawiono tu dwa stadiony goszczące liczne imprezy sportowe – mecze tenisowe, hokejowe, zawody strzeleckie, konne, rywalizację motocykli i samochodów. W 1977r. na okrojonej do 24 hektarów Równi Krupowej utworzono park krajobrazowy, dzięki czemu polana nie została zabudowana w całości.

Mini przewodnik

Zakopiański odpowiednik krakowskich Błoni. “Dzika”, ale zadbana polana w centrum miasta, pełniąca rolę parku i jednocześnie areny dla wielu przedsięwzięć kulturalnych, rozrywkowych i sportowych. Równia Krupowa od 1977r. ma status parku krajobrazowego, dzięki czemu ocalała przed całkowitym zurbanizowaniem. Aktualnie park ma dwie części o łącznej wielkości 24ha.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja