Muzeum Powstania Chochołowskiego

Muzeum Powstania Chochołowskiego jest filią zakopiańskiego Muzeum Tatrzańskiego. W góralskiej chacie, dawnej własności Jana Bafii, funkcjonuje stała ekspozycja, upamiętniająca mało znane zbrojne wystąpienie przeciw zaborcom z 1846 roku.

Główną oś ekspozycji stanowią broń oraz dokumenty – listy spiskowców, rozkazy itp. Są również plansze przedstawiające historię, kontekst, organizatorów i konsekwencje wybuchu Powstania Chochołowskiego.

Do omawianych wydarzeń doszło w lutym, można zaryzykować stwierdzenie że w wyniku ograniczeń w komunikacji. Do Tatr nie dotarły wieści, że ogólnonarodowy zryw został wstrzymany w wyniku uderzenia wyprzedzającego Austriaków. Góralom, w sile około 30 chłopa, udało się zdobyć kilka słabo strzeżonych posterunków i przewrócić część słupów granicznych. W walkach brał udział m.in. Jan „Sabała” Krzeptowski, postać legendarna na Podhalu, wyjątkowo zasłużona dla lokalnej kultury.

Sama chata, w której mieści się muzeum, była niemym świadkiem tego czynu zbrojnego – zbudowano ją w 1798 roku, a po stu latach nieznacznie przebudowano. Poza przedmiotami związanymi z powstaniem, wystawiono w niej wykorzystywane w pracy sprzęty, przedmioty codziennego użytku czy odświętne stroje typowe dla podhalańskich górali żyjących tutaj w XIX wieku.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Wstęp do Muzeum Powstania Chochołowskiego:

  • bilety normalne - 6 zł
  • bilety ulgowe - 4,5 zł
  • usługa przewodnicka - dodatkowe 20 zł

Instytucja przedstawiająca mało znany epizod w powstaniu Krakowskim, które w praktyce było serią małych zrywów w całej Galicji. Lutym 1846 roku kilkudziesięciu górali - w tym legendarny “Sabała” - zdobyło kilka małych posterunków. Muzeum mieści się zabytkowej chacie z 1798 r., można tu podziwiać oryginalną broń, dokumenty i szereg tablic informacyjnych.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz