Muzeum Pod Kuźniczym Młotem

Skansen, w którym można na chwilę powrócić do Zakopanego z przełomów XIX i XX wieku. W góralskim drewniano-murowanym domu turyści poznają historię regionu, kulturalną tradycję i sposoby wytwarzania lokalnych produktów – od żywności przez przedmioty codziennego użytku do zdobnych strojów.

W muzeum wydzielono kilka działów, po których oprowadzają barwnie mówiący i odziani w stosowny strój z epoki przewodnicy. Ekspozycję podzielono na części przyrodniczą, historyczną (z naciskiem na górnictwo), turystyczno-taterniczą, fotograficzną, sztuki (rzeźbiarstwo, architektura i budownictwo), literacko-muzyczną, etnograficzną (rzemiosło użytkowe i ubiory) oraz sportową. Na osobną wzmiankę zasłużył również Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku.

Muzeum pod Kuźniczym Młotem należy zaliczyć do skansenów żywych. Goście biorą aktywny udział w tkaniu strojów, kuciu żelaza, ubijaniu masła w kiernickach, wyrobie sera, malowaniu na szkle czy przytykaniu chaty mchem. Wszystko w taki sam sposób i z użyciem sprzętów, górale przed ponad stu laty.

Nie może też zabraknąć podhalańskiej muzyki, śpiewów, tańców i gwary. Do posłuchania, podziwiania, a dla chętnych nauczenia się.

Placówka należy do Zakopiańskiej Fundacji Narodowej SKANSEN.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Skansen prezentujący codzienne życie, które pod Tatrami wiedli górale na przełomie XIX i XX wieku. W miarę możliwości - również od strony praktycznej. Pod Kuźniczym Młotem we wciągający sposób pokazuje regionalne tradycje, lokalną przyrodę oraz zwyczajowe rzemiosła. Ekspozycją w muzeum podzielono w sumie na dziewięć różnych, wyczerpujących dany temat działów.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz