Morskie Oko

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Z Rusinowej Polany, wybierając najpierw niebieski, następnie czarny, a potem czerwony szlak turystyczny można dotrzeć do Morskiego Oka pokaźnie skracając sobie prowadzącą do niego szosę.

Codzienny widok Tatr z górskich miejscowości musi po prostu wymóc na przebywających w nich gościach wędrówkę do tego największego i często uważanego za najpiękniejsze jeziora tatrzańskiego (powierzchnia 34,54 ha lub 34,92 ha, głębokość 50,8 m).

Stoi nad nim wybudowane w 1908 r. schronisko, które podobnie jak okalające staw szczyty - Rysy (2503) i Mięguszowiecki Szczyt (2438) przegląda się w jego szafirowym lustrze.

Urok miejsca sprawił, że uwiecznili je w swych wierszach m.in. Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, w obrazach choćby Leon Wyczółkowski i Walery Eljasz Radzikowski, w utworach muzycznych np. Zygmunt Noskowski.

Mini przewodnik

Bezcenny skarb natury, a swego czasu ważki element długotrwałego sporu terytorialnego między Węgrami a Galicją. Przy okazji czarujące szafirową taflą Morskie Oko, opiewane przez takie tuzy jak Jan Kasprowicz, Leon Wyczółkowski czy Kazimierz Przerwa-Tetmajer, jest największym jeziorem w Tatrach. Ma niemal 35ha powierzchni, a głębokość przekracza 50 metrów.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja