Kościół św. Kazimierza Królewicza

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Kościół św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku to drewniana świątynia, którą wzniesiono w latach 1910-14, aby ograniczyć zbyt rozległy zasięgi parafii w Zakopanem. W budowę mocno zaangażował się były tamtejszy proboszcz – ksiądz Kazimierz Kaszelewski, znany jako inicjator postawienia jubileuszowego krzyża na szczycie Giewontu.

Grunt pod budowę ofiarowały bezinteresownie lokalne rodziny, a materiały dostarczali również miejscowi arystokraci – drewno na budowę zapewnił z własnych lasów hrabia Władysław Zamoyski. Kościół zbudowano na planie krzyża według projektu Eugeniusza Wesołowskiego – uznanego zakopiańskiego architekta. Na świątynię składają się nawa główna, dwie zakrystie, dwie kaplice, prezbiterium i chór. Detale konstrukcyjne i liczne ozdoby konstrukcji cechują się charakterystycznym podhalańskim i zakopiańskim stylem. Na zewnątrz zdobią go sygnaturka oraz wieża. Pierwsze dzwony, zawieszone po zakończeniu budowy w 1914 r., zarekwirowała armia cesarstwa dwa lata po otwarciu świątyni.

Kościelne witraże zaprojektował Stefan Matejko – bratanek słynnego malarza Jana Matejki. Przedstawiają Matkę Boską, oraz świętych: Anny, Jana oraz Józefa. Wykonali je specjaliści z Krakowa, a niezbędne środki uzbierali parafianie. Na witraż Maryi składały się Marie, wizerunek Józefa kościeliscy Józefowie itd.

W świątyni wisi niezwykły obraz, przedstawiający Chrystusa wiszącego na krzyżu w biało-niebieskim pasiaku. Namalował go nieznany Włoch w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, gdzie też zginął. Ukrywane przed kapo do końca wojny dzieło do Kościeliska przywiózł współwięzień autora ksiądz Adam Ziemba.

Mini przewodnik

Drewniana świątynia wzniesiona na planie krzyża w latach 1910-1914, zbudowana - jak to najczęściej bywało na Podhalu - ze środków przekazanych przez mieszkańców i lokalnych filantropów. Kościół św. Kazimierza posiada szereg zdobień charakterystycznych dla regionu. Warto zobaczyć obraz Chrystusa w pasiaku i witraże zaprojektowane przez Stefana Matejkę.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja