Kolej linowa na Butorowy Wierch

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Tuż przy administracyjnej granicy Kościeliska z Zakopanem, na turystów czeka dwuosobowa kolejka linowa. Niegdyś działała tu stacja narciarska, jednak właściciele okolicznych gruntów postawili płoty i uniemożliwili zjazdy na deskach. Pozostaje więc podziwianie widoków z wysokości latem i w czasie innych, bezśnieżnych pór roku.

Wyciąg krzesełkowy uruchomiono w 1977 roku. Między górną a dolną stacją jest ponad 1600 metrów (różnica poziomów 272 m),które kolejka pokonuje w około 18 minut. Istnieje możliwość jazdy tak pod górę, jak i w dół. Maksymalna przepustowość wyciągu (w jednym kierunku) to około 880 osób na godzinę.

Główną atrakcją pozostaje obserwowanie przepięknej panoramy Tatr. Bardzo dobrze widać stąd m.in. Giewont, kompleks zakopiańskich skoczni narciarskich, samo miasto czy okoliczne miejscowości zastawione urokliwym góralskimi chatami.

Do 1995 roku funkcjonował tu popularny stok narciarski. Spory między właścicielami gruntów, Polskimi Kolejami Linowymi, władzami gminy Kościelisko i potencjalnymi inwestorami zatrzymały rozbudowę stacji, która w efekcie została zamknięta.

Mini przewodnik

Dwuosobowa kolejka krzesełkowa, będąca pozostałością po ambitnym projekcie narciarskim. Aktualnie stoków na Butorowym Wierchu brak, za to turyści w ciepłe miesiące mogą cieszyć się wspaniałymi widokami i przyjemną przejażdżką - w górę lub w dół. Trasa kolejki ma ponad 1600 m długości, obsługuje 880 os./h w jedną stronę i pozwala pokonać 272 m różnicy poziomów.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja