Karczma u Wnuka

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

„Podźciez syćka do Wnuka, on coś dlo Wos posuko” - taka dewiza obowiązuje tutaj od ponad 150 lat. Karczma serwuje i tradycyjne góralskie potrawy i bardziej „uniwersalne” posiłki. Atmosfera lokalu – wystroju wnętrz, obsługi, muzyki – to niezmiennie stara, dobra i czysta góralszczyzna.

Swoją obecną nazwę karczma zawdzięcza Janowi Wnukowi (mężowi Józefy Krzeptowskiej),który przybył do Zakopanego mając za sobą praktyki w paryskich restauracjach, dzięki czemu lokal zyskał liczną klientelą i bardzo dobrą renomę. Tutejsze potrawy zachwalał m.in. Henryk Sienkiewicz.

Według zapewnień gospodarzy, większość tradycyjnych dań – m.in. placek po zbójnicku, „Wieprz u Wnuka”, szaszłyk z jagnięcia, „Jadło spańszczonych górali” czy kwaśnica z grulami i żeberkami – wciąż przygotowywana jest w identyczny sposób jak w pierwszych latach istnienia restauracji.

Budynek, w którym mieści się lokal, wybudował w połowie XIX stulecia Józef Krzeptowski – brat Jana, słynnego „Sabały”. W swojej historii pełnił liczne funkcje: od domu, przez karczmę, urząd pocztowy, bibliotekę, sklep, kasyno po założycielską siedzibę Związku Górali (z czasem przekształcony na Związek Podhalan). Budowla rzecz jasna ma już status zabytku.

W Karczmie u Wnuka od czasu do czasu organizowane są artystyczne występy, wystawy i spotkania. Istnieje oczywiście możliwość przeprowadzenia imprezy okolicznościowej.

Mini przewodnik

Niebywale klimatyczny lokal z tradycją sięgającą 1870 roku. Jan Wnuk stworzył niepospolite menu, łącząc regionalne przepisy z umiejętnościami wyniesionymi z najlepszych paryskich restauracji. Regularnie stołował się tu choćby Henryk Sienkiewicz. Stylowy, zabytkowy budynek - pełniący wiele różnych ról - wybudował w połowie XIXw. Józef Krzeptowski.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja