Muzeum Jana Kasprowicza

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Harenda to nazwa drewnianej willi wybudowanej w 1920 r. w stylu zakopiańskim. Początkowo mieścił się tu pensjonat, później obiekt w całości nabyła angielska malarka Winifred Cooper. Jan Kasprowicz kupił od niej 3-letni dom, w którym mieszkał do śmierci w 1926 roku.

Muzeum otworzono w 1950 roku z inicjatywy żony cenionego poety, tłumacza i profesora Uniwersytetu Lwowskiego – Marii. Wewnątrz domu wystawione są pamiątki związane z życiem i twórczością Kasprowicza – zdjęcia, książki, obrazy, meble, domowe sprzęty, prywatne zbiory i kolekcje oraz oczywiście oryginalne rękopisy. Warto również zwrócić uwagę na pastelowe portrety dawnych domowników namalowane przez Stanisława Witkiewicza. Wszystkie pomieszczenia pozostają w praktycznie niezmienionym stanie – zgodnie z wolą zmarłej w 1968 r. żony poety.

Z czasem wystawy wzbogacono o twórczość malarza Władysława Jarockiego – męża Anny, córki Jana Kasprowicza z pierwszego małżeństwa. Na zewnątrz Harendy mieści się okazałe granitowe mauzoleum (gruntownie zrewitalizowane w 2012 r.),w którym spoczywają prochy Marii i Jana Kasprowiczów.

Muzeum regularnie organizuje „Wieczory na Harendzie” - spotkania poświęcone wszelkiej wartościowej twórczości mniej lub bardziej znanych artystów. Prelekcje (było ich już ponad 170) wygłaszają sami autorzy oraz badacze kultury z uznanych ośrodków naukowych.

Mini przewodnik

Zbiór pamiątek związanych z życiem i twórczością cenionego artysty. Od większości podobnych instytucji różni się tym, że tutaj panują domowy klimat i wrażenie zatrzymania czasu. Muzeum Jana Kasprowicza mieści w dawnym dawnej willi poety, wybudowanej w 1920r. jako typowo zakopiański pensjonat. Często odbywają się w nim dyskusje na temat różnych dziedzin sztuki.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja