Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Dzianiszu nie może poszczycić się długą historią – kościół budowano od 1932 do 1937 roku na miejscu niewiele starszej kaplicy – wyjątkowy za to jest jej styl. Konstrukcja mocno przypomina gotyckie bazyliki drewniane, wznoszone w średniowieczu.

Ten efekt to zasługa zakopiańskiego architekta Stefana Meyera oraz krakowskiego projektanta i konserwatora zabytków Bohdana Tretera. Drewniany kościół stoi na wysokiej kamiennej podmurówce. Nie brakuje w nim typowych dla Podhala motywów zdobniczych i rozwiązań architektonicznych, jak kołkowanie obramień okiennych lub okapy podpierane przez rzeźby rysi. Na ołtarzu głównym dominuje obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, namalowany przez Adama Witkowskiego.

Chlubą kościoła są organy starsze niż on sam. Instrument pochodzący z XVII wieku w 1949 roku przywieziono z parafii św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach i umieszczono w specjalnie dla niego stworzonej, nowej trójosiowej obudowie.

Mini przewodnik

Drewniana świątynia może wyglądać jak średniowieczny zabytek, jednak w rzeczywistości zbudowano ją w latach ’30 XX wieku. Projektanci kościoła w Dzianiszu - Bohdan Treter i Stefan Meyer - wzorowali się ma gotyckich bazylikach. Od siebie dodali mnóstwo elementów tradycyjnych dla Podhala. W środku warto obejrzeć obraz patronki na ołtarzu głównym i organy z XVIIw.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja