Kościół pw. Jana Chrzciciela w Nowem Bystrem

Kościół pw. Jana Chrzciciela w Nowym Bystrym to duchowy dom dla ok. 1500 wiernych od drugiej połowy XIX wieku. Jak to często zdarzało się w regionie, budowę kościoła zainicjowali sami wierni, którym dotkliwie dokuczał brak własnej świątyni.

W 1877 roku wzniesiono drewnianą wieżę zwieńczoną miedzianą kopułą z krzyżem, wysoką na ponad 25 metrów. Po dwóch latach budynek poświęcono. Wnętrze budzi podziw kunsztownym wykończeniem i pięknymi przedmiotami. 9 kolorowych witraży wykonanych przez krakowskich mistrzów przedstawia sceny biblijne i świętych. Zrobiona z drewna lipowego chrzcielnica z wieńczącą ją figurką Jana Chrzciciela z barankiem pochodzi z przełomu XIX i XX stulecia. Stacje drogi krzyżowej to nie tradycyjne obrazy, lecz płaskorzeźby.

W kościele postawiono 4 ołtarze. Główny i 2 boczne charakteryzują się bogatymi, barokowymi zdobieniami otaczającymi patrona – kolejno Jana Chrzciciela, Matkę Bożą Różańcową i Anielską oraz Jezusa Miłosiernego. Ołtarz boczny poświęcony Matce Boskiej Częstochowskiej jest drewniany, umieszczono również na nim portret Jana Pawła II. Dodatkowo na zewnątrz stoi ołtarz polowy zbudowany w stylu góralskich chat.

W 1947 roku w kościelnej wieży zwieszono 3 dzwony. Są to: „Święty Michał Archanioł” (126 kg), „Maria” (197 kg) z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz główny „Jan Chrzciciel” (403 kg). Ten ostatni poza wizerunkiem świętego zdobi również orzeł w koronie z podpisem „Boga i ojczyznę miłować pragnę, a Polsce wiernym zawsze być”.

W 2005 roku zakończyły się prace renowacyjne, dzięki którym kościół znów wygląda jak nowy.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Zabytkowa, typowo góralska świątynia budowana systematycznie przez samych wiernych od 1877 roku. Dzięki niedawnej renowacji znów wygląda jak nowy - a jest co podziwiać. W kościele pięknem wyróżniają się barwne witraże ze scenami biblijnymi, droga krzyżowa w formie płaskorzeźb, drewniana chrzcielnica z figurką patrona czy bogato zdobione, barokowe ołtarze.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz